NieuwVerbind ChatGPT met de prijzen van Match My Deal

UitlegSamengesteld door de redactie van Match My Deal met hulp van AI · gecontroleerd door regisseur (gedelegeerd door de eigenaar) op 30 oktober 2026

Symbolen op de oven: wat betekenen hetelucht en de andere tekens?

Deze tekst is op basis van onze productdata en de bronnen die onderaan staan vermeld, gecontroleerd tegen onze data op 30 oktober 2026.

In het kort

Op een heteluchtoven is het teken een ventilator: dat symbool staat voor hetelucht, een stand die 94% van de ovens heeft.1,4 De cijfers in dit artikel komen uit de productgegevens van de ovens die we vergelijken, op 30 oktober 2026.1 Twee strepen, boven en onder, staan voor boven- en onderwarmte. Driehoekjes staan voor de grill.4

Hoe ziet het symbool voor hetelucht op de oven eruit?

Het symbool voor hetelucht is een ventilator, vaak met een cirkel eromheen.4,6 Bij hetelucht verspreidt de ventilator hete lucht door de oven, zodat het eten gelijkmatig gaart. Daardoor bak je op maximaal 3 niveaus tegelijk. Zet de temperatuur op hetelucht 20 °C tot 40 °C lager dan bij boven- en onderwarmte.5

Lees verder: Heteluchtoven: wat is het verschil met boven- en onderwarmte?

Wat betekenen de symbolen op de oven?

Elk symbool op de oven staat voor een stand: de manier waarop de oven verwarmt.4 In de tabel staan de bekendste symbolen, wat je met de stand doet en hoeveel ovens hem hebben.1,4,5,6 Een symbool kan per merk iets anders getekend zijn. Twijfel je, kijk dan in de gebruiksaanwijzing van je oven.

Symbolen op de oven en wat ze betekenen
SymboolStandWaarvoorOvens met deze stand
Ventilator, vaak met een cirkel eromheenHeteluchtBakken op maximaal 3 niveaus tegelijk94%
Twee strepen, boven en onderBoven- en onderwarmteBakken en roosteren op één niveau, zonder ventilator93%
Eén streep onderaanOnderwarmteTaart met een knapperige bodem62%
DriehoekjesGrillGroenten en vlees grillen of bruinen96%
Ventilator met driehoekjes of een zigzaglijn erbovenHeteluchtgrillGrotere stukken vlees en gevogelte met botten66%
Onderstreepte ventilatorPizzastandDeeg met een knapperige korst58%
IJsster met een waterdruppel eronderOntdooienDiepvriesproducten voorzichtig ontdooien75%
Onderstreepte ventilator met driehoekjesBevroren gerechtenDiepvriesgerechten bereiden16%
StoomwolkjeStoomBereiden met vocht34%

Bron: AEG, De ovenfuncties van AEG en hun symbolen en Symbolen en functies op jouw AEG-oven; Neff, Gids voor ovensymbolen, opgehaald 30 oktober 2026. Aandeel: productgegevens van 688 ovens, 30 oktober 2026. Een symbool kan per merk iets anders getekend zijn.

Lees verder: Oven kopen: waar let je op?

Wat is boven- en onderwarmte op de oven?

Bij boven- en onderwarmte komt de warmte van boven en van onder, en draait de ventilator niet.6 Het symbool zijn twee strepen: één aan de bovenkant en één aan de onderkant.4 Deze stand is voor bakken en roosteren op één niveau.5 Boven- en onderwarmte heeft 93% van de ovens.1

Alleen onderwarmte heeft als symbool één streep aan de onderkant.4,6 Met die stand bak je een taart met een knapperige bodem.4 Onderwarmte heeft 62% van de ovens.1

Wat is de grillstand van de oven?

De grillfunctie van de oven grillt of bruint groenten en vlees, en heeft driehoekjes als symbool.4,5 Een grill heeft 96% van de ovens.1 Sommige ovens hebben meer dan één grillstand:

  • Groot grilloppervlak: voor grote hoeveelheden die de hele grillzone beslaan.
  • Klein grilloppervlak: alleen het midden onder het grillelement wordt heet, voor kleinere hoeveelheden.6
  • Heteluchtgrill: de grill met de ventilator aan, voor grotere stukken vlees en gevogelte met botten.5

Het symbool van de heteluchtgrill is een ventilator met driehoekjes, of een zigzaglijn boven een ventilator.4,6 Een heteluchtgrill heeft 66% van de ovens.1

Welke andere standen heeft een oven?

Een oven heeft naast hetelucht en de grill nog meer functies: 75% van de ovens kan ook ontdooien.1 Dit zijn de andere standen en het aandeel ovens dat ze heeft, met het symbool waar de bron het beschrijft:1,4,5,6

  • Pizzastand: een onderstreepte ventilator; bakt deeg met een knapperige korst. Op 58% van de ovens.
  • Ontdooien: een ijsster met een waterdruppel eronder; ontdooit diepvriesproducten voorzichtig. Op 75% van de ovens.
  • Bevroren gerechten: een onderstreepte ventilator met driehoekjes; voor gerechten uit de diepvries. Op 16% van de ovens.
  • Warmhouden: symbool niet bekend; houdt eten warm tot je het opdient. Op 39% van de ovens.
  • Langzaam garen: symbool niet bekend; kookt op een lage temperatuur met een langere kooktijd. Op 26% van de ovens.
  • Stoom: een stoomwolkje; je bereidt het eten met vocht. Op 34% van de ovens.

Lees verder: Stoomoven: wat is het en heb je het nodig?

Verbruikt hetelucht minder stroom dan boven- en onderwarmte?

Ja, hetelucht verbruikt op het energielabel gemiddeld 27% minder stroom per cyclus dan boven- en onderwarmte. Dat geldt voor 95% van de ovens waarvan beide waarden bekend zijn.1,2

Op hetelucht verbruikt een oven gemiddeld 0,69 kWh per cyclus, van 0,45 kWh tot 1,4 kWh. Op boven- en onderwarmte is dat gemiddeld 0,95 kWh, van 0,61 kWh tot 1,5 kWh.1,2 Aan stroom kost een cyclus op hetelucht gemiddeld € 0,18, van € 0,12 tot € 0,36. Op boven- en onderwarmte is dat gemiddeld € 0,25, van € 0,16 tot € 0,39.3

Verbruik per cyclus op het energielabel: boven- en onderwarmte en hetelucht
StandVerbruik per cyclusStroomkosten per cyclus
Boven- en onderwarmte0,95 kWh0,61 kWh tot 1,50 kWh€ 0,25€ 0,16 tot € 0,39
Hetelucht0,69 kWh0,45 kWh tot 1,40 kWh€ 0,18€ 0,12 tot € 0,36

Bron: productgegevens van 495 ovens met beide waarden, 30 oktober 2026; uitersten getoetst in EPREL; stroomtarief CBS, juli 2026 (€ 0,26 per kWh).

Lees verder: Stroomverbruik van een oven: welk wattage en hoeveel kWh?

Ovens vergelijken

Op de vergelijkpagina vergelijk je alle ovens en filter je op de standen die je wilt, zoals hetelucht, grill of pizzastand. Daar zie je ook de prijzen per winkel.

Op die pagina staan de prijzen van vandaag per winkel, en kun je filteren en sorteren.

Verder kijken

Per merk

Meer over ovens

Alle artikelen over ovens in de kennisbank

Bronnen

  1. 1Match My Deal, Productgegevens van de ovens in de prijsvergelijking, 30 oktober 2026, https://matchmydeal.nl/ovens, opgehaald op 30 oktober 2026.
  2. 2EPREL, Productdatabase energielabel, registraties van ovens door de fabrikanten, 30 oktober 2026, https://eprel.ec.europa.eu/, opgehaald op 30 oktober 2026.
  3. 3CBS, Gemiddelde energietarieven voor consumenten (StatLine 85592NED), 1 juli 2026, https://www.cbs.nl/nl-nl/cijfers/detail/85592NED, opgehaald op 11 oktober 2026.
  4. 4AEG, De ovenfuncties van AEG en hun symbolen, 19 oktober 2021, https://www.aeg.nl/taste/discover/steam-oven/ovenfuncties-aeg/, opgehaald op 30 oktober 2026.
  5. 5AEG, Symbolen en functies op jouw AEG-oven, 30 oktober 2026, https://support.aeg.nl/support-articles/article/symbolen-en-functies-op-jouw-aeg-oven, opgehaald op 30 oktober 2026.
  6. 6Neff, Gids voor ovensymbolen, 30 oktober 2026, https://www.neff-home.com/nl/ontdek-neff/aan-de-slag/uitleg-ovensymbolen, opgehaald op 30 oktober 2026.

Laatst bijgewerkt 30 oktober 2026

Klopt er iets niet? Dan horen we het graag; een bevestigde fout herstellen we binnen een werkdag.

Liever meteen vergelijken?